WIĘCEJ MAŁŻEŃSTW, MNIEJ URODZEŃ W 2023 ROKU
Urząd Stanu Cywilnego w Golubiu-Dobrzyniu, obejmujący swym zasięgiem miasto i gminę Golub-Dobrzyń, podsumował miniony rok. Przedstawiamy dane statystyczne.
Od początku 2023 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Golubiu-Dobrzyniu zarejestrowano 246 aktów urodzenia. Oznacza to spadek liczby zarejestrowanych urodzeń w stosunku do 2022 roku o 64 akty oraz spadek zarejestrowanych aktów urodzeń o 108 w porównaniu z 2021 rokiem. W urzędzie sporządzono także 13 aktów dzieci urodzonych poza granicami Polski - w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Belgii i na Węgrzech. Najwięcej dzieci w minionym roku urodziło się w miesiącach marcu i sierpniu, a najmniej w kwietniu i we wrześniu.
Warto podkreślić, że od wielu lat zauważalna jest tendencja spadkowa, jeśli chodzi o liczbę urodzin dzieci. Czterdzieści lat temu, w 1983 roku, urodziło się w Golubiu-Dobrzyniu 899dzieci, a dziesięć lat później na świat przyszło już tylko 635 maluchów. Kiedy rodziły kobiety urodzone w latach 1980–1989, liczba dzieci utrzymywała się na wysokim poziomie. W momencie, kiedy zaczęły rodzić kobiety urodzone w latach dziewięćdziesiątych, obserwowany jest znaczy spadek liczby urodzeń - nawet trzykrotnie. Kiedy kilka lat temu na świat przychodziło trzecie czy czwarte dziecko „milenialsów”, jak mówiło się o urodzonych w latach osiemdziesiątych, liczba urodzeń utrzymywała się na stałym poziomie.
W 2023 roku nadal widać trend nadawania klasycznych tradycyjnych imion. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, zarejestrowane w USC w Golubiu-Dobrzyniu, to: Lilianna, Laura, Pola, Hanna, Zuzanna, a wśród chłopców: Leon, Franciszek, Jan, Mikołaj, Wojciech, Ignacy i Wiktor. Najrzadziej wybierane imiona to: Elena, Ines, Liam, Sonia Matylda, Alan, Milan, Nataniel. Należy dodać, że Urząd Stanu Cywilnego w Golubiu-Dobrzyniu nie wydał żadnej decyzji odmownej dotyczącej nadania imienia wybranego przez rodziców.
W ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzono 94 akty małżeństw, czyli 0 9 aktów więcej niż w roku ubiegłym i o 4 akty mniej niż w 2021 r. Nie zabrakło także międzynarodowych związków małżeńskich, zawieranych z obywatelami: Węgier, Danii, Szwecji, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Najpopularniejsze miesiące, w których pary zdecydowały się na zawarcie związku małżeńskiego, to: czerwiec, sierpień, wrzesień i październik. Zainteresowaniem również cieszyły się śluby cywilne poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przyjął od 6 par oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński w plenerze.
Na podstawie prawomocnych orzeczeń Sądów Okręgowych naniesiono 38 wzmianek dotyczących rozwiązania małżeństwa przez rozwód.
Na wniosek osób zainteresowanych wydano 4567 odpisów aktów stanu cywilnego.
Urząd Stanu Cywilnego rejestruje nie tylko radosne dane, ale także bolesne straty. W minionym roku zarejestrowano 242 akty zgonu. Liczba zgonów zmniejszyła się o 47 w stosunku do poprzedniego roku i o 140 osób w stosunku do 2021 roku. Najwięcej aktów zgonu sporządzono w miesiącach: lutym, maju i czerwcu, najmniej marcu, sierpniu i we wrześniu.
Coroczną tradycją Urzędu Stanu Cywilnego jest organizacja uroczystości, podczas których małżeństwa świętujące pięćdziesiąt i więcej wspólnie przeżytych lat honorowane są Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski wręczył 7 parom Jubilatów z terenu miasta Golubia-Dobrzynia Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.