OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE” W ZAKRESIE UDZIELANIA PREFINANSOWANIA DLA BENEFICJENTÓW CZĘŚCI 2) I CZĘŚCI 3) PROGRAMU
Informujemy, że z dniem 15 lipca br. wprowadzone zostały zmiany w programie Czyste Powietrze, które umożliwiają Beneficjentom upragnionym do podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinasowania, otrzymania prefinansowania przedsięwzięcia (wypłaty części kwoty w formie zaliczki).
Obecne zmiany sprawią, że program w nowej odsłonie, pod nazwą Czyste Powietrze Plus, stanie się bardziej atrakcyjny i dostępny dla osób o najniższych dochodach.
Więcej informacji w Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjny, Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, pokój numer 9, pierwsze piętro oraz pod adresem:
ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE - PRZEDPŁATA NA WYMIANĘ PIECA
Wypłata pieniędzy przed rozpoczęciem inwestycji - to najnowsza zmiana, która zostanie wprowadzona od 15 lipca w programie Czyste Powietrze. Pozwoli to niezamożnym osobom na zakup niezbędnych materiałów do wykonania inwestycji.
PROGRAM CZYSTE POWIETRZE - SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI 5 CZERWCA 2022 R.
ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE
Reakcją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sytuację rynkową i wzrost cen paliw są kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze
Program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych otrzymują z NFOŚiGW dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu wraz z kompleksową termomodernizacją, będzie uwzględniał zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe oraz zakładał jako podstawę eliminację strat ciepła. Korzystne dla beneficjentów modyfikacje nastąpią w drugiej połowie bieżącego roku.
PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE” – KOLEJNE SPOTKANIE Z MIESZKAŃCAMI
W niedzielę 15 maja 2022r. w parku miejskim na festynie z okazji 71. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia odbyło się spotkanie z mieszkańcami, dotyczące programu „Czyste Powietrze”.
W ramach spotkania zainteresowani mieszkańcy uzyskali informacje o dofinansowaniu do wymiany źródła ciepła w domach jednorodzinnych i termomodernizacji budynku. W trakcie spotkania omówiono zasady programu i proces składania wniosków. Dodatkowo dla dzieci przygotowano balony z herbem miasta oraz logo Programu "Czyste Powietrze", a uczestnikom spotkania rozdano ulotki.
bezpośrednio w Gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „CZYSTE POWIETRZE”
(pokój nr 9, I piętro w Urzędzie Miasta Golubia-Dobrzynia)
Przypominamy, że udział w spotkaniu, doradztwo w punkcie konsultacyjno-informacyjnym oraz wypełnienie wniosków jest bezpłatne.
Program „Czyste powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w celu poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Program "Czyste Powietrze" - spotkanie z mieszkańcami
We wtorek 8 marca 2022r. w parku miejskim odbyło się spotkanie z mieszkańcami, dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Podczas spotkania został omówiony program w zakresie:
- zmiany po 25 stycznia 2022 r.
- kto może aplikować o dotację,
- jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie,
- jaką wysokość dofinansowania można uzyskać,
- jakie warunki powinien spełniać budynek,
- przedstawiono poziomy dofinansowania,
- zasady rozliczeń,
- omówiono działalności punktu konsultacyjnego w Urzędzie Gminy.
Do przedsięwzięć dotowanych można zaliczyć m.in.:
- wymianę pieca na inne źródło ciepła spełniające wymogi programu,
- termomodernizację zewnętrzną i wewnętrzną budynku,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- wymianę instalacji co i cwu,
- montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Dodatkowo dla Pań przygotowano słodki poczęstunek.
W przypadku pytań można kontaktować się:
drogą mailową: aczarnecka@golub-dobrzyn.pl
telefoniczną: 660 737 283
bezpośrednio w Gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym programu „CZYSTE POWIETRZE” (pokój nr 9, I piętro w Urzędzie Miasta Golubia-Dobrzynia)
Przypominamy, że udział w spotkaniu, doradztwo w punkcie konsultacyjno-informacyjnym oraz wypełnienie wniosków jest bezpłatne.
NOWY PROGRAM NFOŚiGW „MOJE CIEPŁO”
Rozpoczyna się cykl spotkań informacyjnych, realizowanych w formule online, w trakcie których będą omawiane interesujące zagadnienia związane z efektywnością energetyczną oraz OZE. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 8 lutego 2022 r. o godz. 10:00 a jego tematem będzie nowy program dla osób fizycznych – „Moje ciepło”.
Od 1 stycznia 2022 r. wycofanie dotacji na kotły węglowe w Programie "Czyste Powietrze"
Zmiany w uchwale antysmogowej w kujawsko-pomorskim!
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 30 sierpnia 2021 r. podjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Dnia 8 grudnia 2021 r. (środa) o godz 16:00 w budynku Urzędu Miasta, sala nr 1 odbyło się spotkanie z mieszkańcami dotyczącymi Programu Czyste Powietrze.
Podczas spotkania przedstawiono zasady otrzymania dofinansowania oraz udzielono odpowiedzi na zadane pytania.
Dziękujemy za udział w spotkaniu.
PUNKT KONSULTACYJNO-INFORMACYJNY PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”
Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia
Plac 1000-lecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
II piętro, pokój 9
Tel. 660 737 283
Od 15 lipca 2021 r. Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia uruchomił dla właścicieli budynków mieszkalnych na terenie miasta bezpłatny,
Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”.
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Priorytetowego Czyste Powietrze powstał w ramach porozumienia zawartego pomiędzy Gminą Miasto Golubia-Dobrzynia a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Punkt Konsultacyjno-Informacyjny jest czynny codziennie w godzinach:
od 12:00 do 14:00. 00 lub w innym dogodnym dla Mieszkańców terminie, który zostanie ustalony indywidualnie.
Jednocześnie, ze względu na duże zainteresowanie Programem, zwracamy się z prośbą o wcześniejsze ustalenie daty i godziny indywidualnego spotkania.
Zakres działania punktu:
– udzielanie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
– wsparcie w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie,
– pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.
W Punkcie nie będą świadczone usługi w zakresie doradztwa technicznego.
Za poprawność i rzetelność danych wprowadzonych do wniosku, w tym za zgodność danych ze stanem faktycznym, odpowiada wyłącznie Wnioskodawca. Rozpatrywanie złożonych w gminnym punkcie konsultacyjnym wniosków i przyznawanie dofinansowań należy do kompetencji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Cel programu:
„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Beneficjentami Programu „Czyste Powietrze” mogą zostać osoby spełniające poniższe Założenia:
Osoba fizyczna, która:
jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego
lub
wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą
Wsparcie finansowe można otrzymać na:
wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
wentylację mechaniczną,
mikroinstalację fotowoltaiczną,
ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny).
Dofinansowanie - ile?
Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
Aby ubiegać się o dofinansowanie na poziomie podwyższonym, należy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu o wydanie zaświadczenie o dochodach.
Wsparcie finansowe możesz otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Pamiętaj jednak, że rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Swój projekt musisz skończyć do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
Szczegółowe informacje na temat Programu „Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu https://wfosigw.torun.pl/ , https://portal.wfosigw.torun.pl/
Do złożenia wniosku w programie Czyste Powietrze niezbędne są:
aktualny adres e-mailowy wraz z hasłem (niezbędny do utworzenia konta na portalu beneficjenta oraz do złożenia wniosku),
PESEL swój oraz współmałżonka/współmałżonki,
numer księgi wieczystej,
numer działki,
przybliżony rok wystąpienia o pozwolenie na budowę,
powierzchnia całkowita budynku/lokalu mieszkalnego w m2,
wartość dochodu/rodzaj PIT,
numer rachunku bankowego do wypłaty dofinansowania,
dokument potwierdzający prawo własności budynku mieszkalnego (jeśli dla budynku lub nieruchomości gruntowej nie została założona księga wieczysta np. akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo własności budynku),
zaświadczenie wydane zgodnie z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska, przez organ właściwy ze względu na adres zamieszkania wnioskodawcy, nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, wskazujące przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy (w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania),
załącznik zawierający oświadczenia: współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego w niniejszym wniosku o dofinansowanie (jeśli budynek/lokal mieszkalny jest objęty współwłasnością); współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań (jeśli wnioskodawca posiada ustawową wspólność majątkową),
jeżeli inwestycja została już rozpoczęta, data wystawienia pierwszej faktury,
w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego, liczba ha przeliczeniowych (najlepiej zabrać ze sobą decyzje podatkową, ponieważ tam widnieje taka informacja),
w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, powierzchnia przeznaczona pod prowadzenie tej działalności,
w przypadku ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację budynku, liczba m2 okien, drzwi, orynnowania, materiałów budowlanych wykorzystanych do np. ocieplenia ścian.
Mamy nadzieję, że funkcjonowanie punktu zachęci Mieszkańców do skorzystania z dofinansowania m.in. do wymiany kotłów, przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie Miasta Golubia-Dobrzynia.
Zachęcamy do korzystania z punktu !!!
Ekologicznie w Golubiu-Dobrzyniu
W sobotę 24 lipca br.,, w czasie trwania pikniku „Eko Anka” działał Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu „Czyste powietrze”. W sali nr 1 Urzędu Miasta odbyło się również spotkanie, połączone z prezentacją, dotyczące założeń i warunków ww. programu. Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia zorganizował również zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, połączone z konkursem z nagrodami, dotyczącym gospodarowania odpadami komunalnymi i selektywnej zbiórki odpadów, w ramach programu „Miejska Eko Edukacja”.
PIKNIK EKO ANKA! ZAPRASZAMY DO ZABAWY!
PIKNIK EKO ANKA! ZAPRASZAMY DO ZABAWY! Sobota 24 lipca 2021 r. W programie: 14.00 otwarcie „książkodzielni” i strefy relaksu 14.00 – 18.00 - darmowe gokarty solarne dla dzieci - malowanie plakatów proekologicznych - możliwość wykonania zdjęcia pamiątkowego na ekofotelu - układanie puzzli XXL - bramka celnościowa 14.00 – 16.00 warsztaty mydlarskie 16.00 – 17.00 malowanie ekotoreb 16.00- 18.00 - kiermasz książki dla dzieci - pokaz szycia metodą patchwork - konkurs ekologiczny - konkurs rysunkowy (malujemy „Lokomotywę” J. Tuwima) - wystawa mundurów i broni Młodzieżowej Grupy Rekonstrukcyjnej - malowanie twarzy - słodki poczęstunek i darmowe napoje PREZENTY DLA ANKI I DARMOWE LODY – DO WYCZERPANIA ZAPASÓW! W godz. 14.00 – 18.00 czynny będzie miejski punkt informacyjno-konsultacyjny dot. programu „Czyste powietrze”. ZAPRASZAMY
Ruszył Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze
14 lipca 2021 r. w Urzędzie Miasta Golubia-Dobrzynia rozpoczął swoją działalność bezpłatny Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu Czyste Powietrze.
Zadaniem utworzonego punktu konsultacyjnego jest pomoc oraz usprawnienie procesu aplikowania mieszkańców Miasta Golubia-Dobrzynia o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie może otrzymać właściciel domu jednorodzinnego, między innymi na wymianę starego pieca na ogrzewanie ekologiczne, docieplenie budynku oraz wyminę stolarki okiennej i drzwiowej.