Treść strony

Formalności po urodzeniu dziecka – krok po kroku

  • Kiedy rodzi się dziecko, należy zgłosić ten fakt do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca narodzin dziecka, w ciągu 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia.

  • Zgłoszenia może dokonać zarówno ojciec jak i matka dziecka. Rodzic rejestrujący dziecko musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub za pośrednictwem systemu e-PUAP. Za przygotowanie dokumentów odpowiada szpital i to jego przedstawiciel musi przekazać kartę do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego.

  • Po zgłoszeniu się rodzica do urzędu, Kierownik USC, zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawdza, czy otrzymał ze szpitala zgłoszenie urodzenia noworodka. Następnie prosi osobę zgłaszającą dziecko o złożenie oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka.

  • Każdorazowo przed sporządzeniem aktu urodzenia Kierownik USC ma prawny obowiązek weryfikacji, czy:

           -  wybrane imię lub imiona nie są w formie zdrobniałej

          - nie mają charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego

           - wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia (art. 59 ust 4 ustawy).

  • Warto wiedzieć, że odpowiedzialność za prawidłową rejestrację imienia dziecka spoczywa na Kierowniku USC jako organie administracji publicznej. Błąd w tej materii może powodować negatywne konsekwencje prawne. W przypadku niespełnienia przesłanki z art. 59 ust 4 ww. ustawy Kierownik USC jest zobligowany wydać decyzję odmowną, która podlega natychmiastowemu wykonaniu.

  • Warto też pamiętać przy wyborze imienia dla dziecka, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „państwo ma obowiązek chronić dzieci przed ośmieszającymi czy zbyt ekscentrycznymi imionami” – Wyrok ETPCZ z dnia 6 września 2007 r., 10163/02.

  • Weryfikacja proponowanego przez rodziców imienia dziecka opiera się m.in. o opinie Rady Języka Polskiego, instytucji opiniodawczo-doradczej w sprawach używania języka polskiego, powołanej przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk na mocy uchwały nr 17/96 z dnia 9 września 1996 roku.

  • Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie – Kierownik USC niezwłocznie wydaje decyzję pozytywną i sporządza akt urodzenia dziecka pod wskazanym we wniosku imieniem.

 

Szanowni Rodzice,

Kierownictwo Urzędu Stanu Cywilnego w Golubiu-Dobrzyniu zawsze życzliwie podchodzi do mieszkańców i ich spraw oraz stara się niezwłocznie załatwić wszelkie sprawy leżące w jego kompetencjach, tak by nie było w przyszłości żadnych problemów prawnych!

 

  • Kopia Fioletowe Romby Obramowanie Dziecko Urodziny Post na Facebooku