Zbiórką na ul. Kilińskiego, a następnie przemarszem Orkiestry Dętej OSP w Golubiu-Dobrzyniu, pocztów sztandarowych i delegacji – służb mundurowych, samorządów, strażaków ochotników, harcerzy, jednostek podległych, szkół i instytucji – do Kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu tradycyjnie rozpoczęły się dzisiejsze obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście.
W 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę mszę św. za ojczyznę koncelebrowali: ks. kan. Jarosław Kulesza, Proboszcz parafii w Dobrzyniu oraz ks. kan. Andrzej Zblewski, proboszcz parafii w Golubiu. Po mszy do uczestników dołączyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Marii Konopnickiej, które poniosły flagę państwową.
Uczestnicy dalszej części uroczystości, na Placu 1000-lecia przed Pomnikami Pamięci, odśpiewali Hymn Państwowy – w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” o godz. 12.00. Po nim wypuszczono gołębie pocztowe – jako symbol pokoju i wolności.
W imieniu organizatorów dzisiejszej uroczystości – Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia, Starosty Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Franciszka Gutowskiego i Wójta Gminy Golub-Dobrzyń Marka Ryłowicza głos zabrał Burmistrz Mariusz Piątkowski. Przypomniał o tym, że „11 listopada 1918 roku uważa się za symboliczną datę odzyskania niepodległości przez Polskę. W rzeczywistości jednak odzyskanie ziem polskich z rąk zaborców było procesem złożonym i długotrwałym. 104. lata temu, gdy mieszkańcy Dobrzynia nad Drwęcą cieszyli się życiem w wolnej Polsce, Golub nadal pozostawał pod panowaniem niemieckiego zaborcy, a Golubianie na przyłączenie do odrodzonej Polski musieli czekać aż do 17 stycznia 1920 roku”. Burmistrz Mariusz Piątkowski odniósł się również do aktualnej sytuacji: „W XXI wieku, w naszej części Europy dziej się rzeczy, o których jeszcze niedawno myśleliśmy, że należą do historii i nie mogą powrócić. Niestety, trwa okrutna wojna (…). W krótkim czasie często powtarzane powiedzenie, że wolność nie jest dana raz na zawsze, zyskało nowe, faktyczne potwierdzenie. (…) Myślmy o Polsce, także o naszej Małej Ojczyźnie – Golubiu-Dobrzyniu - jako o dobru wspólnym i tak je traktujmy. Dobrobyt Państwa i jedność Narodu będą najlepszym zabezpieczeniem przed agresją z zewnątrz i gwarancją utrzymania niepodległości”.
Następnie delegacje złożyły wiązanki przed Pomnikiem Pamięci. Gminę Miasto Golub-Dobrzyń i Radę Miasta reprezentowali: Burmistrz Mariusz Piątkowski, Przewodniczący Rady Łukasz Pietrzak, Wiceprzewodniczący Konrad Zaporowicz, Radni: Marek Stawski, Krzysztof Skrzyniecki. Powiat Golubsko-Dobrzyński reprezentowała delegacja z Wicestarostą Danutą Malecką na czele. Wójt Gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz w tym szczególnym dniu złożył wiązankę wspólnie z delegacją z partnerskiej gminy Trościaniec w Ukrainie. W uroczystości wzięli udział również m.in. Komendant Powiatowy Policji w Golubiu-Dobrzyniu mł. insp. Krzysztof Grugiel, Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Witold Juszczak i Zastępca Komendanta mł. bryg. Dawid Tarkowski.
Poczet flagowy wystawiła klasa mundurowa z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny, pod opieką kpt. rez. Sławomira Żochowskiego.