Treść strony

Miasto Golub-Dobrzyń pamięta o zmarłych

Początek listopada to czas, w których wspominamy naszych zmarłych, pochylamy się nad ich grobami. 30 października 2020 roku, tuż przed Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski oraz kierownik Wydziału Organizacyjnego Przemysław Kuczkowski uczcili pamięć tych którzy odeszli. Zapalili znicze przy Pomnikach Pamięci Narodowej oraz mogiłach, w których spoczywają  zasłużeni Mieszkańcy Golubia-Dobrzynia i okolic.

Korzystając z okazji poniżej przedstawiamy miejsca pamięci narodowej znajdujące się na terenie Miasta Golubia-Dobrzynia.

Plac 1000-lecia:

- głaz narzutowy z tablicą pamiątkową, przypominający o Rodakach z Dobrzynia n. Drwęcą, Golubia i okolic, poległych, zamordowanych i prześladowanych przez totalitarystów hitlerowskich i stalinowskich w latach 1939 – 1956.

- pomnik poświęcony Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, budowniczemu Polski Odrodzonej oraz zamordowanym w 1940 roku przez NKWD w Katyniu.

- pomnik ustawiony w hołdzie ofiarom katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r.

- figura Matki Boskiej, przy której w 1990 r. złożono symboliczną urnę z ziemią z Katynia, ku pamięci oficerów tam zamordowanych w 1940 r.

Ściana Kościoła Parafialnego p.w. św. Katarzyny w Dobrzyniu - tablica pamiątkowa z inskrypcją dla „Synów Ziemi Dobrzyńskiej, Oficerom Wojska Polskiego, zamordowanym w 1940 r. przez NKWD w Katyniu.

Ul. Piłsudskiego - pomnik pamięci Żydów – Mieszkańców Dobrzynia i Golubia, zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

W starej części Golubia na  murach obronnych przy ul. Zamurnej – tablica przywołująca pamięć o zmarłym Papieżu Polaku – Janie Pawle II.

Na cmentarzu parafialnym w Golubiu - zbiorowy grób, wybudowany ofiarom, które zginęły na Szosie Kowalewskiej w styczniu 1945 roku.

Cmentarz golubski – grób Powstańców Warszawskich

Przy golubskim Kościele p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej - pomnik Pamięci Mieszkańców Golubia, Dobrzynia n. Drwęcą i okolic wywiezionych przez NKWD w 1945 r. do obozów pracy w ZSRR.

Cmentarz parafialny w Dobrzyniu - pomnik pamięć bohaterom Powstania Styczniowego.

Ściana cmentarnej kapliczki w Dobrzyniu - tablica zawieszona w hołdzie Mieszkańców domu przy ul. Kościuszki 16, którzy w latach 1940 – 1945, zaprzysiężeni w Związku Walki Zbrojnej, stanowili ważny ośrodek konspiracyjny Armii Krajowej na Ziemi Dobrzyńskiej i walczyli w tajnych strukturach.

Cmentarz parafialnym, w Dobrzynia  - grób, gdzie spoczywają 33 osoby, które zginęły podczas bombardowania we wrześniu 1939 r.

Teren Ośrodka Sportu i Rekreacji - głaz z tablicą, pamiątkową poświęcony tragicznie zmarłym w 1995 r. piłkarzom Miejskiego Klubu Sportowego „Drwęca".

Należy wspomnieć również o zasłużonym dla miasta Arturze Reiske-przedwojennym Burmistrzu Miasta Golubia-Dobrzynia, uczestniku wojny z Bolszewikami, którego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Toruniu.

  • 2
  • 4
  • 6
  • 7
  • 10
  • 17
  • 22
  • 29
  • 18

« wstecz