Klub Seniora w mieście Golub-Dobrzyń
Klub Seniora w mieście Golub-Dobrzyń
Tytuł projektu: Aktywny senior – warsztaty dla seniorów w mieście Golub-Dobrzyń
Termin realizacji projektu: 01.04.2025 r. – 31.03.2026 r.
Kwota całkowita projektu: 105 263,16 zł
Dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus: 100 000,00 zł
Forma wsparcia: grant
Wkład własny Grantobiorcy: 5 263,16 zł
Celem projektu jest podniesienie aktywności społecznej, kulturalnej i fizycznej osób starszych narażonych na marginalizację społeczną z terenu Miasta Golubia-Dobrzynia. Dzięki stworzeniu odpowiedniej oferty skierowanej do osób starszych, seniorzy będą mogli spotykać się i aktywnie spędzać czas. W ramach warsztatów rozwiną swoje pasje, wymienią się doświadczeniami i skorzystają z zaplanowanych bloków tematycznych (np. zajęcia z kultury fizycznej, udział w kulturze i uwrażliwienie na sztukę, zdrowie, wsparcie psychologa, nabywanie nowych umiejętności oraz kreatywności i rozwój zainteresowań).
Zadania realizowane w ramach Projektu:
- Utworzenie Klubu Seniora + zajęcia z kultury fizycznej - Klub będzie stwarzał przestrzeń na ciekawe spędzanie wolnego czasu w przyjaznym otoczeniu. Stworzona zostanie strefa relaksu, gdzie seniorzy będą mieli warunki sprzyjające odpoczynkowi i integracji. Zaplanowano również zakup wyposażenia klubu.
W ramach zajęć z kultury fizycznej planuje się:
-
- zajęcia taneczne: taniec towarzyski/latino (na zakończenie projektu planuje się pokaz/występ dla rodzin) – 34h;
- zajęcia ruchowe: np. ćwiczenia ogólnorozwojowe/rozciągające/joga – 10 h , a także Nordic Walking – 6h.
- Udział w kulturze i uwrażliwienie na sztukę – 6 wyjazdów z wyżywieniem np. obiadem, które odbywały się będą systematycznie w trakcie trwania projektu (np. wyjazd do opery w Bydgoszczy, wyjazd na termy w Grudziądzu, wyjazdy na przedstawienia do Torunia).
- Zdrowie - planuje się zajęcia z zakresu:
- fizjoterapii – 32 h, w tym:
- Trening Bebalanced - trening równowagi i koordynacji dla seniorów przy użyciu piłek do ćwiczeń,
- taniec intuicyjny - spokojny taniec do pogodnej muzyki z chustą,
- zajęcia z rehabilitacji uroginekologicznej,
- wykład z dziedziny fizjoterapii,
- prelekcje: (prelekcja na temat zdrowia, omawianych będzie 5 czynników mających wpływ na zdrowie seniorów tj. rola odżywiania, aktywności fizycznej, snu, stresu, witamin oraz prelekcja na temat skutków braku aktywności fizycznej oraz korzyści z niej wynikających, nauka ćwiczeń codziennego 10-15 minutowego rozruchu),
- warsztaty kosmetyczne – 10 h, w tym:
- omówienie pielęgnacja skóry, wykonanie przez uczestników pod okiem kosmetologa spersonalizowanego kremu dla siebie, nauka demakijażu, zabiegi na dłonie,
- spotkanie z trychologiem (wykład oraz badane skóry głowy),
- spotkanie z podologiem (omówienie najczęściej występujących problemów w obrębie stóp, konsultacje dotyczące np. poprawy komfortu chodzenia).
- Wsparcie psychologiczne - celem spotkań jest kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie, zdobycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i konfliktowych, zmniejszenie poziomu stresu, praca z samooceną itp. Planuje się zajęcia indywidualne – bezpośrednia rozmowa psychologa z każdym uczestnikiem po pół godziny na początku i pół godziny na koniec projektu. Ponadto będą odbywały się warsztaty po 2 godziny w miesiącu – 30 h łącznie
- Nabywanie nowych umiejętności - zajęcia komputerowe dotyczące nabywania umiejętności obsługi komputera/urządzeń typu smartfon, poruszania się w Internecie i selekcji informacji, załatwiania spraw urzędowych za pomocą narzędzi online, obsługi aplikacji np. mobywatel, aplikacje bankowe. Zajęcia będą odbywały się w bibliotece miejskiej – 7 h.
- Kreatywność i rozwój zainteresowań - podczas warsztatów będą własnoręcznie tworzone prace, np. stroik na Boże Narodzenie. Ponadto planuje się spotkanie hobbystyczne z ciekawą osobą oraz spotkanie Wigilijne – razem 11h.
Grupy docelowe (do kogo skierowany jest projekt, kto z niego skorzysta?)
Projekt skierowany jest do 20 osób w wieku 60+ zamieszkujący obszar LSR, będących mieszkańcami miasta Golubia-Dobrzynia. W ramach projektu zostanie utworzony Klub Seniora.
Tytuł projektu: Aktywny Senior – warsztaty dla seniorów w mieście Golub-Dobrzyń.
Większość zajęć będzie się odbywała w Ośrodku sportu i Rekreacji w Golubiu-Dobrzyniu (ul. Sportowa 8, 87-400 Golub-Dobrzyń), zajęcia komputerowe będą miały miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu (ul. Żeromskiego 11, 87-400 Golub-Dobrzyń).
Projekt będzie realizowany zgodnie ze Standardem klubów seniora współfinansowanych z EFS+ w ramach Działania 7.4 programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027. Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zgodnych z programem oraz tych charakterystycznych dla projektu:
- całkowita liczba osób objętych wsparciem – 20 osób,
- liczba osób starszych objętych wsparciem w klubach seniora, gospodarstwach opiekuńczych i Uniwersytetach Trzeciego Wieku – 20 osób,
- liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 10 osób,
- liczba objętych wsparciem klubów seniora, gospodarstw opiekuńczych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku – 1 szt.,
- utworzenie klubu seniora – 1 szt.;
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach z kultury fizycznej – 20 osób,
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach z kultury i uwrażliwienia na sztukę – 20 osób,
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach dotyczących zdrowia – 20 osób,\
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach dotyczących wsparcia psychologicznego – 20 osób,
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach nabywania nowych umiejętności – 20 osób,
- Liczba osób biorąca udział w zajęciach z kreatywności i rozwoju zainteresowań – 20 osób,
- Liczba działań informacyjno – promocyjnych – 1 szt.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia wskaźników produktu i wskaźników rezultatu zgodnych z programem oraz tych charakterystycznych dla projektu:
#FunduszUE