-
strona główna  struktura serwisu  kontakt   wersja polska-english version-BIP-
- herb AKTUALNOŚCI
-
- 29.03.2020 - Eustachego, Wiktoryna, Helmuta
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- AKTUALNOŚCI /

AKCJA – GRABIMY LIŚCIE KASZTANOWCÓW

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Orła Białego podjęli się jesiennej akcji grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka, organizowanej w ramach programu "Pomóżmy kasztanowcom". Program ten prowadzony jest przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi.

Niestety nierzadko kasztanowce  prezentują się marniej niż pozostałe drzewa i z daleka można je rozpoznać po mocno przerzedzonych lub zabrązowionych koronach.

To m. in. wynik działalności szrotówka kasztanowcowiaczka.

Nie ma doskonałej metody na walkę z tym wszędobylskim szkodnikiem. Trudno jednak patrzeć, jak chorują drzewa towarzyszące nam od dziecięcych lat. W liściach zimują bowiem poczwarki szrotówka. Jeżeli nie zostaną usunięte przeczekają one tam do wiosny lub dostaną się do gleby by w kwietniu dać życie nowemu pokoleniu motyli.

14 października 2011 roku 34 uczniów SP2 z klas 5a, 5d, 4b i 4c wraz z opiekunkami p. Dorotą Rutkowską, Beatą Górecką i Jowitą Gołębiewską uczestniczyło w grabieniu liści chorych kasztanowców. Usuwali liście spod kasztanowców rosnących przy tzw. Czarnej Drodze oraz przy alei prowadzącej do Parku Zamkowego. Zebrano 64 worki opadłych liści.

            Do akcji włączyły się także dzieci z klas 1-3 ( 15 uczniów ), które pod opieką p. Wiesławy Bączkowskiej 18 października oczyszczały z liści teren Spółdzielni Mieszkaniowej. Zebrali 6 worków liści.

Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia zorganizował zbiórkę i utylizację liści.

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom przyczynimy się do ratowania kasztanowców w naszym mieście.

 

  • autor: Małgorzata Gołębiewska, data: 2011.11.16

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Miasto Golub-Dobrzyń Konsultacje SpołeczneBudżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.20
-