-
strona g��wna  struktura serwisu  kontakt    poleďż˝ znajomym wersja polska-english version-BIP-
- herb AKTUALNOŚCI 2018
-
- 17.07.2019 - Anety, Bogdana, Jadwigi
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- AKTUALNOŚCI / AKTUALNOŚCI 2018 /

PAMIĘĆ O ZMARŁYCH I ZASŁUŻONYCH

W związku z Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele samorządu Miasta Golubia-Dobrzynia odwiedzili miejsca pamięci o zmarłych i historyczne groby, w których spoczywają Mieszkańcy Golubia-Dobrzynia i okolic.

Przy ul. Plac 1000-lecia znajduje się głaz narzutowy z tablicą pamiątkową, przypominający o Rodakach z Dobrzynia n. Drwęcą, Golubia i okolic, poległych, zamordowanych i prześladowanych przez totalitarystów hitlerowskich i stalinowskich w latach 1939 – 1956.

W sąsiedztwie znajduje się pomnik poświęcony Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu, budowniczemu Polski Odrodzonej oraz zamordowanym w 1940 roku przez NKWD w Katyniu.

Nieopodal znajduje się pomnik ustawiony w hołdzie ofiarom katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r.

Przy ul. Plac 1000-lecia usytuowana jest figura Matki Boskiej na cokole w parku miejskim, przy której w 1990 r. złożono symboliczną urnę z ziemią z Katynia, ku pamięci oficerów tam zamordowanych w 1940 r.

Na ścianie Kościoła Parafialnego p.w. św. Katarzyny w Dobrzyniu zawieszona jest tablica pamiątkowa z inskrypcją dla „Synów Ziemi Dobrzyńskiej, Oficerom Wojska Polskiego, zamordowanym w 1940 r. przez NKWD w Katyniu.

Przy ul. Piłsudskiego ustawiony jest pomnik pamięci Żydów – Mieszkańców Dobrzynia i Golubia, zamordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

W starej części Miasta na  murach obronnych przy ul. Zamurnej w 2007 r. zawisła tablica, przywołująca pamięć o zmarłym Papieżu Polaku – Janie Pawle II.

Na cmentarzu parafialnym w starszej części miasta znajduje się zbiorowy grób, wybudowany ofiarom II wojny światowej.

5 września 2015 r. przy golubskim Kościele p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odsłonięto pomnik Pamięci Mieszkańców Golubia, Dobrzynia n. Drwęcą i okolic wywiezionych przez NKWD w 1945 r. do obozów pracy w ZSRR.

Na drugim cmentarzu parafialnym, w nowszej części Golubia-Dobrzynia, uczczona została pamięć
o bohaterach powstania styczniowego.

Na ścianie cmentarnej kapliczki widnieje tablica, zawieszona w hołdzie Mieszkańców domu przy ul. Kościuszki 16, którzy w latach 1940 – 1945, zaprzysiężeni w Związku Walki Zbrojnej, stanowili ważny ośrodek konspiracyjny Armii Krajowej na Ziemi Dobrzyńskiej i walczyli w tajnych strukturach.

Nekropolia ta mieści jeszcze jeden ważny grób. Spoczywają w nim 33 osoby, które zginęły
na przedmieściach Golubia-Dobrzynia w 1939 r.

Miejscem pamięci o zmarłych Mieszkańcach Miasta jest również głaz z tablicą, pamiątkową poświęcony tragicznie zmarłym w 1995 r. piłkarzom Miejskiego Klubu Sportowego „Drwęca”.

  • data: 2018-10-31

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Budżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.10
-