-
strona g��wna  struktura serwisu  kontakt    poleďż˝ znajomym wersja polska-english version-BIP-
- herb WYDARZENIA KULTURALNE I SPORTOWE
-
- 23.05.2019 - Emilii, Iwony, Leontyny
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- WYDARZENIA KULTURALNE I SPORTOWE /

UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA „CUD NAD DRWĘCĄ”

W niedzielę 30 września 2018 r. na Placu 1000-lecia odbyła się uroczystość upamiętniająca „Cud nad Drwęcą” – wydarzenia z 26 i 27 sierpnia 1914 roku, kiedy to ludność Dobrzynia n. Drwęcą została ocalona przed masowym rozstrzelaniem przez wojsko pruskie.

Podczas uroczystości odprawiona została msza święta polowa w intencji Mieszkańców Golubia-Dobrzynia, której przewodniczył ks. Czesław Rychlicki. Proboszcz parafii w Dobrzyniu oraz zaproszony gość poświęcili odrestaurowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego figurę Matki Bożej, która jest votum wdzięczności Dobrzyniaków, wzniesionym w 1939 roku.

Komitet Społeczny „Przywrócić Pamięć”, który reprezentują p. Ewa Kaźmierkiewicz i p. Edward Bartkowski wraz Burmistrzem Golubia-Dobrzynia Mariuszem Piątkowski odsłonili tablicę upamiętniającą wydarzenia z I wojny światowej.

W czasie niedzielnych uroczystości Mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizację historyczną, w której wzięli udział uczniowie i grupa rekonstrukcyjna. Degustację potraw lokalnych i wyrobów regionalnych przygotowały Koła Gospodyń z terenu miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Dziękujemy Społecznemu Komitetowi „Przywrócić Pamięć” oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt renowacji Figury Matki Bożej Niepokalanej w Parku Miejskim i w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Składamy podziękowania dla Mieszkańcom, którzy wzięli udział w głosowaniu na projekt obywatelski zaproponowany przez Panią Ewę Kaźmierkiewicz.

Dzięki wspólnej inicjatywie i Państwa poświęceniu ten ważny dla Golubia-Dobrzynia pomnik, stojący ma Placu 1000-lecia otrzymał godny, dostojny wygląd, a Mieszkańcy naszego Miasta mogli poznać jego burzliwą historię.

Zapraszamy do zapoznania się z historią pomnika – figury Matki Bożej Niepokalanej, spisanej przez p. Edwarda Bartkowskiego oraz do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

HISTORIA POMNIKA - FIGURY MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ

       W Golubiu – Dobrzyniu Plac 1000-lecia to szczególne miejsce, gdzie poprzez  symbole w postaci pomników, tablic pamięci, poprzez zawołania modlitewne, odlane w brązie  słowa upamiętniające czas, nazwiska i miejsce wydarzeń,  zapisana  została  ta dawna i współczesna  historia Polski, historia  naszego miasta.   O jednym z nich tych symboli zapoznam Państwa.

       Musimy cofnąć się do przeszłości do początków I wojny światowej, do  roku 1914, kiedy  funkcjonowały dwa oddzielne miasta: Dobrzyń n/Drwęcę i Golub, a rzeka Drwęca,  oddzielająca  je, stanowiła granicę między państwami: Rosją i Niemcami.

       Była  sobota, 1 sierpnia 1914 roku. Słońce chyliło się ku zachodowi. Dla mieszkańców Dobrzynia n/ Drwęcą kończył się kolejny tydzień prac. Przygotowywano się do wieczerzy i niedzielnego wypoczynku.

       Wtem, od strony Golubia, dały się słyszeć  początkowe głośne okrzyki, a po chwili  dźwięki dzwonów kościelnych. Rozdzwoniły się one w całych Niemczech obwieszczając światu wypowiedzenie wojny Rosji. Działania  militarne  rozpoczęły się szybko. Już nazajutrz, dnia 2 sierpnia, w niedzielne  przed południe, po wyłamaniu  bramy na moście granicznym, niemieccy żołnierze, wkroczyli  do Dobrzynia n/Drwęcą, Rosjanie opuścili miasto  dzień wcześniej.

      W mieście pod rządami  komendanta Fuchsa  rozpoczęły się czasy niemieckiego terroru i bezprawia. Wprowadzona została godzina policyjna. Mieszkańcy narażeni byli na częste szykany, zatrzymywania i kontrole, jak i niewykrywalne kradzieże.

        Nastał pamiętny dzień, który na stałe wpisał się  w historię miasta. Nocą z 26 na 27 sierpnia 1914r., mieszkańcy usłyszeli  głośne okrzyki, a następnie strzały karabinowe, w wyniku których zginęła kobieta. To patrolujący żołnierze niemieckiego okupanta,  po obrabowaniu sklepu, wypiciu trunków,  doprowadzili do tej tragedii.  Władze miasta  chcąc zatrzeć  skandal, ogłosiły, że  to Polacy strzelali do patrolujących żołnierzy, za co poniosą karę.

      Przed południem, dnia 27 sierpnia, rozkazem komendanta, mieszkańcy miasta w liczbie  ponad sześciu tysięcy, Polakami i Żydami, mężczyznami, kobietami i dziećmi, wraz z proboszczem parafii ks. Czesławem Rogackim  zostali siłą zmuszeni do stawienia się na dobrzyńskim Rynku. Stłoczonych tu ludzi, jako zakładników, otoczyło wojsko, ustawiając w kilku miejscach, naprzeciw nich, gotowe do strzału karabiny maszynowe.

      Przy dźwiękach żołnierskich bębnów, pojawił się komendant. Nie zsiadając z konia , wygłosił w języku niemieckim oskarżenie :  „Nocne strzały w mieście  były zamachem na władzę niemiecką. Ludność zostanie za to zdziesiątkowana, a miasto zburzone, jeżeli w ciągu dwóch godzin nie znajdzie się sprawca lub sprawcy czynu”.

   Wśród zgromadzonych ludzi rozległ się płacz i lament. Mężczyźni donośnym głosem wyrażali swoje oburzenie. Matki unosząc w górę małe dzieci, wołały, że nikt do wojska nie strzelał. Głosem rozpaczy proszono komendanta by darowana była kara.

        Stłoczeni mieszkańcy w strachu i leku, z modlitwa na ustach, przy przeraźliwym dźwięku żołnierskich bębnów,  liczyli upływający czas do wykonania  strasznej groźby, egzekucji. Wtem, komendantowi wręczono  pismo. Zawierało ono rozkaz natychmiastowego stawienia się wraz z żołnierzami na Mazury Pruskie, gdzie wkroczyły wojska rosyjskie.

Komendant darował  winę miast. Wezwał jednak do karności na przyszłość, by kara jaką zostało zagrożone ,nie spadło  nań naprawdę.

        Strach jaki padł na  miasto nie ustąpił od razu. Mieszkańcy Dobrzynia znali  historię  wydarzeń które rozegrały się w Kaliszu. Tam tez doszło do podobnej przypadkowej strzelaniny i śmierci. Pomimo spełnienia niemieckich żądań, rozpoczęły się  aresztowania i egzekucje. Mieszkańcy uciekają z miasta.

Podobnie postąpili mieszkańcy Dobrzynia, opuścili miasto. Dopiero po kilku tygodniach powróciło tu życie. Mieszkańcy , w podzięce za cudowne ocalenie złożyli śluby: odbycia pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego i wzniesienia pomnika poświęconego Matce Bożej.

     Podjęte  śluby z żalem odkładano, czekając na lepsze czasy. Dopiero latem 1935 r. dopełnili pierwszą ich  część – pielgrzymkę do Obór, a  po dwu latach zrealizowano drugą część ślubowań. Stanął na dobrzyńskim Rynku pomnik. Na cokole, o wysokości 6 metrów, usytuowana jest ponad naturalnej  wielkości figura Matki Bożej Niepokalanej  w aureoli. Na cokole widnieje Orzeł w Koronie, a poniżej napis „Królowo Korony Polskiej ratuj swoje Królestwo”. Na  odwrocie cokołu umieszczono daty 1914 – 1939. 

      Okaleczony pomnik, bez orła i modlitewnego napisu, z figurą bez prawej dłoni, przetrwał dni hitlerowskiej niewoli . Obronił się  także przed likwidacją,  którą zamierzały dokonać władze komunistycznej Polski. Jeszcze w kwietniu 1945 r. powróciła na figurę  dłoń oraz modlitewny napis na cokole. Orzeł w Koronie, pojawił się dopiero 27 sierpnia 1989 r. Współcześnie pomnik stojący w centrum miasta jest miejsce uroczystości kościelno-narodowych. 

 

  • autor: Edward Bartkowski - Zasłużony dla Golubia-Dobrzynia , data: 2018-10-03
  • autor: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, data: 2018-10-03

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Budżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.10
-