-
strona g��wna  struktura serwisu  kontakt    poleďż˝ znajomym wersja polska-english version-BIP-
- herb NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE MIASTA
-
- 19.03.2019 - Józefa, Bogdana, Nataszy
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE MIASTA /

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych zaczyna się już w naszych domach, na naszych nieruchomościach. Oddzielamy te frakcje od pozostałych śmieci – czyli tych, które nie nadają się już do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Posegregowane odpady stają się wartościowymi surowcami.

  1. Pojemnik niebieski: tu wrzucamy papier (m.in. opakowania z papieru, kartony, tekturę, katalogi, ulotki, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy, torby i worki papierowe);

UWAGA! Nie wrzucamy: zużytych ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, papieru powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych oraz podpasek.

  1. Pojemnik zielony: tu wrzucamy szkło (m.in. butelki i słoiki po napojach i żywności – także po alkoholach i olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach i inne opakowania szklane bez nakrętek, kapsli i korków);

UWAGA! Nie wrzucamy: ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów, szkła okularowego, szkła żaroodpornego, zniczy z zawartością wosku, żarówek, świetlówek, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, szyb, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów, strzykawek.

  1. Pojemnik żółty: tu wrzucamy plastik, metale i opakowania wielomateriałowe (m.in. odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, kartony po mleku, sokach, opakowania po środkach czystości, kosmetykach np. po szamponach, pastach do zębów, plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie, aluminiowe puszki po napojach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, art. gospodarstwa domowego i zabawki – o ile nie są wykonane z trwale połączonych kliku surowców);

UWAGA! Nie wrzucamy: butelek oraz pojemników z zawartością, opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych, opakowań po olejach silnikowych, części samochodowych, zużytych baterii i akumulatorów, puszek i pojemników po farbach i lakierach, zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

  1. Pojemnik brązowy: ten kolor przypisany jest odpadom ulegającym biodegradacji (m.in. resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe, skoszona trawa, liście, kwiaty, trociny, kora drzew, gałęzie drzew i krzewów).

UWAGA! Nie wrzucamy: kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi, kamieni i innych odpadów komunalnych oraz tzw. niebezpiecznych.

Pojemniki te oprócz odpowiednich kolorów powinny posiadać napis oznaczający dany rodzaj surowca.

Oczywiście nieruchomość, na której są segregowane odpady komunalne wyposażona jest także w jeszcze jeden piąty pojemnik przeznaczony na tzw. odpady zmieszane – jest on najczęściej także koloru zielonego z opisem „odpady zmieszane”.

Odpady segregowane i zmieszane odbierane są zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia w zakładce: NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE MIASTA

 

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Budżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.10
-