-
strona główna  struktura serwisu  kontakt   wersja polska-english version-BIP-
- herb Zamek i Starówka w Golubiu-Dobrzyniu
-
- 05.08.2020 - Marii, Stanisławy, Oswalda
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- Zamek i Starówka w Golubiu-Dobrzyniu /
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

"Polska pięknieje", a wśród niej Zamek wraz ze Starówką Golubską

- czytamy w wydanym przez Wydawnictwo PASCAL opracowaniu.

dalej... "Golub-Dobrzyń to jedno z najurokliwszych miasteczek w województwie kujawsko-pomorskim, co zawdzięcza przede wszystkim prawobrzeżnej, pomorskiej dzielnicy - Golubiowi."

Jest to kolejny już artykuł w którym czytamy, ze Golub - Dobrzyń jako urokliwe Miasteczko zasługuje na uwagę.
"... Kojarzone jest głównie ze zlokalizowanym na wysokiej naddrwęckiej skarpie zamkiem, słynnym dzięki turniejom rycerskim organizowanym tu już od 30 lat. Pokrzyżacki zamek, przebudowany w stylu renesansowym przez królewne Annę Wazównę, od wojen szwedzkich pozostawał w częściowej ruinie. Po II wojnie światowej został w kilku etapach odbudowany. Program rewitalizacji pozwolił na zrealizowanie kilku ważnych zadań, dzięki czemu znacznie zwiększyły się jego estetyka i funkcjonalność.
Najwidoczniejszym z zewnątrz efektem rewitalizacji jest rekonstrukcja muru suchej fosy na przedzamczu. Wewnątrz kompletnie odrestaurowano sale w północno-wschodnim narożniku zamku. Przełożono również pokrycia dachowe nad krużgankiem dziedzińca i nad dwiema basztami. Założono instalację internetową, a sieć centralnego ogrzewania została całkowicie zmodernizowana, dzieki czemu pierwszy raz od powstania zamku jest w nim ciepło przez cały rok.

Innym projektem realizowanym w Golubiu-Dobrzyniu była rewitalizacja golubskiej starówki. To światny przykład na to, jak z zasadniczo pośledniego starego miasta można, dzięki mądrze poczynionym nakładom, uczynić prawdziwa perełkę. Kluczowa była zmiana charakteru rynku, który dzieki wyłożeniu w całości kostką granitową i postawieniu stylizowanej małej architektury oraz umiejętnemu zagospodarowaniu zieleni miejskiej odzyskał historyczny charakter, wyzbywając się wielu niekorzystnych naleciałości. Ale nie tylko rynek zyskał na rewitalizacji. Nowa nawierzchnia z granitowej kostki pojawiła sie na wilu bocznych uliczkach. Odrestaurowano jedenaście najwartościowszych kamienic w różnych częściach starówki, m.in. najcenniejszy drewniany podcieniowy dom Pod Kapturem. Innym ważnym elementem rewitalizacji było odnowienie murów miejskich zachowanych w Golubiu w znacznych fragmentach."

Przypominamy, ze projekt pn."Rewitalizacja Golubskiej Starówki" współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Poddziałanie 3.3.1 Rewtalizacja obszarów miejskich).

  • autor: M.M.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Miasto Golub-Dobrzyń Konsultacje SpołeczneBudżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.25
-