-
strona główna  struktura serwisu  kontakt   wersja polska-english version-BIP-
- herb
-
- 12.08.2020 - Lecha, Euzebii, Hilarii
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- Zobacz informacje z poprzedniej strony Miasta Golubia-Dobrzynia /

Ciekawe spotkania

Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Dom Kultury w Golubiu-Dobrzyniu serdecznie zapraszają na spotkanie z pracownikiem naukowym UMK dr hab. Emilianem Wiszką. Tematem wiodącym spotkania będzie "Ukraińska droga do wolności i demokracji".
Spotkanie odbędzie się 18 marca o godzinie 17.00 w sali witrażowej Domu Kultury przy ul. Hallera.


Naukowiec wygłosi prelekcję na temat ukraińskiej drogi do wolności i demokracji. Będzie mówił o genezie i znaczeniu pomarańczowej rewolucji, nawiązując do wydarzeń z 1918-1920 roku. Odpowie m. in. na pytanie, czy Ukraina lat 1991-2004 była rzeczywiście państwem niepodległym i czy groziła jej utrata integralności. Znaczącą część swojego wystąpienia poświęci stosunkom polsko-ukraińskim, ich historycznym uwarunkowaniom oraz obecnym nadziejom.
Dr hab. Emilian Wiszka pracuje w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Prowadzi badania nad dziejami emigracji ukraińskiej w Polsce. Jest autorem i współautorem ponad stu artykułów naukowych, popularnonaukowych oraz recenzji opublikowanych w Polsce, Ukrainie, Francji i Wielkiej Brytanii. Zakładał, a teraz współredaguje czasopismo toruńsko-kijowskie „Nad Wisłą i Dnieprem”. W tym miesiącu odebrał prestiżową "Nagrodę Przeglądu Wschodniego" za pracę „Emigracja ukraińska w Polsce 1920-1939”, poświęconą exodusowi 35 tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy z Symonem Petlurą, głową swego pierwszego państwa, przybyli do naszego kraju po klęsce z Rosją sowiecką. W tamtych m.in. wydarzeniach prof., Wiszka będzie szukał źródeł pomarańczowej rewolucji.
Spotkaniem poświęconym Ukrainie Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Golubiu-Dobrzyniu wznawia cykl comiesięcznych prelekcji. Już 31 marca mieszkańcy miasta będą mogli poznać twórców monografii. Oba spotkania współorganizuje Dom Kultury.
  • autor: IL

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Miasto Golub-Dobrzyń Konsultacje SpołeczneBudżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.25
-