-
strona główna  struktura serwisu  kontakt   wersja polska-english version-BIP-
- herb
-
- 12.08.2020 - Lecha, Euzebii, Hilarii
 
-
-
-
-
-
-
-

Banery

----MIEJSKA EKO-EDUKACJA
-
- Zobacz informacje z poprzedniej strony Miasta Golubia-Dobrzynia /

W HOŁDZIE CZŁONKOM RUCHU OPORU

Burmistrz miasta Golubia-Dobrzynia i Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego serdecznie zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci mieszkańcom domu przy ul Kościuszki 16. Obędzie się ona 12 czerwca 2004 roku o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Sokołowskiej (tablica zawiśnie na zabytkowej kaplicy).

W domu przy ul. Kościuszki 16 w latach 1040-1945 mieściła się kwatera miejscowej Placówki AK - miejsce odpraw i narad oficerów Sztabu Okręgu WZW-AK Pomorze, siedziba Komendy Okręgu, punkt kontaktowy, schronienie dla spalonych, miejsce nasłuchu radiowego. Kwatera wyłączona z Obwodu Rypin była bezpośrednio podporządkowana Toruniowi.
Do Armii Krajowej należeli wszyscy dorośli i nastoletni mieszkańcy bohaterskiego domu: Lucjan (dowódca komórki łączności i kwaterunku Obwodu AK Rypin, łącznik z Toruniem) i Helena Żołobińscy, ich wychowanek Stanisław Suszyński – łącznik do zadań specjalnych), Jadwiga i Kazimierz Dzięgielewscy oraz ich synowie: Stanisław i Adam, Maria i Tadeusz Spodniewscy. Maria, ps. Teresa była kurierką płk. Józefa Chylińskiego –„Wichra", szefa sztabu Komendy Okręgu ZWZ-AK Pomorze. Tablicę funduje Halina Basiewicz, z domu Wróblewska. Razem z matką – Mieczysławą Wróblewską także należały do AK.
W czasie drugiej wojny światowej Golub i Dobrzyń odgrywały ważną rolę w działalności Armii Krajowej na Pomorzu. Uroczystym odsłonięciem tablicy miasto po raz pierwszy uczci pamięć swoich bohaterskich akowców. Uroczystość zainauguruje cykl podobnych przedsięwzięć.
  • autor: PTH

« wstecz

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

Banery

Miasto Golub-Dobrzyń Konsultacje SpołeczneBudżet ObywatelskiPOLICJA--ZAADOPTUJ PSA-tvgd-Stowarzyszenie Przyjazna BudaMapa Golubia-Dobrzynia------
-
- Urząd Miasta Golub-Dobrzyń, ul. Plac Tysiąclecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
tel. +48 (56) 683 54 10, fax +48 (56) 683 54 15,
© Copyright UM Golub-Dobrzyń
powered by netadmin 7.25
-